Ja bērns piedzimis priekšlaikus, tad slimnīcā pavadītais laiks ir atkarīgs no gestācijas vecuma – pēc cik grūtniecības nedēļām mazulis nācis pasaulē – un dažādiem citiem faktoriem. Pasaulē, gada laikā, priekšlaikus piedzimst aptuveni 15 miljoni bērnu – apmēram 6–10 procenti no visiem jaundzimušajiem. Latvijā šis rādītājs ir 5–6 procenti gadā. Pēc Pasaules Veselības organizācijas definīcijas, par dzīvi dzimušu uzskata bērnu, kurš dzimis, sākot no 22. gestācijas nedēļas, un sver vairāk par 500 gramiem.

Ja zīdainim slimnīcā būs jāuzkavējas ilgāk, vecākiem nāksies saplānot savu dzīvi un darbus tā, lai varētu atrasties līdzās bērnam, un nereti tas nozīmē ierastās ikdienas pilnīgu pakārtošanu mazulim. Tās var būt dažas dienas, tomēr ir gadījumi, kad vecāki ar savu bērnu slimnīcā pavada vairākus mēnešus. Specifiska aprūpe un ārstēšana parasti notiek Rīgā, un tas ir īpaši grūts laiks tiem vecākiem, kuru dzīvesvieta atrodas kādā citā valsts reģionā, turklāt ģimenei jāaprod ar jaunajiem apstākļiem – gan ar jaundzimušo, gan ar kāda vecāka prombūtni.

SVARĪGS KOMANDAS DARBS

Grūtniecības periodā māte un topošais tēvs sāk apzināties sevi kā vecākus. Taču priekšlaicīgu dzemdību gadījumā viņi jaunajai lomai vēl nav psiholoģiski nobrieduši, bet rūpes par jau dzimušo bērniņu jāuzņemas, un tiek lietots jēdziens priekšlaicīgi vecāki, lai uzsvērtu, ka pirms laika dzimušā mazuļa vecākiem vajadzīga īpaša palīdzība. Pat tad, ja bērns dzimis paredzētajā laikā, taču veselības stāvokļa dēļ nonācis slimnīcā, arī tam vecāki var nebūt sagatavoti, jo bija plānojuši doties mājās jau dažas dienas pēc dzemdībām. Jaundzimušo nodaļā ļoti nozīmīgs ir visas komandas kopējs darbs un ārstniecības un aprūpes personāla sadarbība ar vecākiem. Māsas, kas aprūpē jaundzimušos, ir neatsverams atbalsts un skolotājas vecākiem, – viņas izskaidro īpašās aprūpes nepieciešamību un parāda to arī praksē, lai vecāki varētu pēc iespējas pilnvērtīgāk veikt sava bērna aprūpi.  (Publicēts ar „ārsts.lv” 2015. gada dec. numura atsauci.)