HIGIĒNA
Mazam bērniņam, kurš pasaulē ienācis priekšlaicīgi, higiēna ir ārkārtīgi svarīga – ņemot vērā, ka bērniņš ir daudz uzņēmīgāks pret infekcijām nekā visi citi, kā pastāvīgu ieradumu ieviesiet regulāru, rūpīgu roku mazgāšanu, īpaši pirms darbošanās ar bērniņu – ģērbšanas, barošanas, kopšanas un mazgāšanas. Vēl viens draudzīgs ieteikums ir izvairīšanās no pāragriem ciemiņiem. Nereti ārsti sākotnēji pie pašiem mazākajiem bērniņiem dodas uz māju, jo šie mazuļi ir uzņēmīgāki un jutīgāki un, izejot sabiedrībā, daudz vieglāk var tikt inficēti.
MAZGĀŠANA
Mazgāšanas biežums ir atkarīgs no tā, kādam vecumam viņš atbilst un kāds ir viņa ādas stāvoklis. Lielākajai daļai mazuļu – vienalga, priekšlaicīgi vai laikā dzimušiem – pirmajos dzīves mēnešos ir nepieciešams labs, tīrs ūdens. Arī, mainot autiņbiksītes, sākumā vajadzētu izmantot tikai tīru ūdeni un mīkstus vates tamponus.
RŪPES PAR ĀDU
Ja mazulim ir sausa āda, nevajadzētu lietot nekādus mitrinošos produktus, iepriekš nejautājot padomu kādam no veselības aprūpes speciālistiem (bērnu ārstam, māsiņai vai vecmātei). Kad bērniņš būs paaudzies un viņa āda vairs nebūs tik jutīga, jūs pakāpeniski varēsiet sākt izmantot maigus, zīdaiņiem domātus higiēnas līdzekļus.
SLAUCĪŠANA AR DVIELI
Ja bērniņa āda ir mitra, viņš ļoti ātri atdziest. Ikreiz, kad mazulis saslapinās un nožūst, viņš zaudē ķermeņa siltumu. Vienmēr mazgājiet bērniņu siltā vietā, kur nevelk un nepūš caurvējš, un jau iepriekš nolieciet dvieli, kurā pēc tam mazulīti ietīt un nosusināt.
VANNOŠANA
- Vienmēr pārbaudiet ūdens temperatūru.
- Nekad neatstājiet bērnu, lai kaut ko paņemtu, atbildētu uz telefona zvanu vai atvērtu durvis.
- Maigi, bet rūpīgi notīriet bērniņa kakla krokas zem zodiņa.
- Pārbaudiet, vai bērniņa ādas stāvoklī nav novērojamas izmaiņas.
- Eļļiņas, losjonus un pūderus vēl nav ieteicams lietot.
- Vannošanās laiks būs patīkamāks, ja tam izvēlēsieties kādu mierīgāku un klusāku brīdi bērniņa dienas režīmā.
- Neaizmirstiet ik dienas nomazgāt mazulīša seju un rokas.